Enerji Kimlik Belgesi Almak İstemiyorum

Enerji Kimlik Belgesi Almak İstemiyorum

İlk olarak şunu belirtebiliriz ki, enerji kimlik belgesi almak istemiyorum şeklinde bir şey olamaz. Enerji kimlik belgesi isteğe dayalı bir belge değildir. Devletin, kanunlarla zorunlu kıldığı ve en geç 1 Ocak 2020 tarihine kadar alınması gereken bir belgedir. Enerji Kimlik Belgesi Almak İstemiyorum Bu belgenin alınmasının pek çok sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplerin en bilineni ise, binaların enerji kullanımını öğrenmek ve bu enerjiyi verimli bir şekilde kullanmalarını sağlamak. Enerji israfının önüne geçmek isteyen kişiler enerji kimlik belgesi kullanmaktadır. Binaların enerji kullanım bakımından bir sınıfa girmesini sağlayan bu belgeler, aynı zamanda yalıtım özelliklerini de belirtmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Almak İstemiyorum

Enerji Kimlik Belgesi Çıkartmayanlara Ne Olur?

Sizler hala enerji kimlik belgesi çıkarmadıysanız, elinizi çabuk tutmalısınız. 2019 yılının yavaş yavaş ortasına gelmemizle beraber, bu belge için verilen sürenin sonuna yaklaşıyoruz. Şu anda enerji kimlik belgesi çıkartmayanlar için verilecek olan cezalar ve yaptırımlar netleşmedi. “Enerji kimlik belgesi çıkartmayanlara ne olur?” diyorsanız, bu kişilere bir miktar yaptırım uygulanabileceğini belirtebiliriz.

Enerji kimlik belgesini öyle dilediğiniz gibi gidip alamazsınız. Bu belgenin alınması için yetkili kurumlar ve kuruluşlar bulunmaktadır. Aynı zamanda belgelerin bakanlık tarafından da onaylanacağını belirtmemiz gerekiyor.

Eğer binanız yeniyse, mutlaka bu belgeye sahip olmanız gerekiyor. Enerji Kimlik Belgesi Ancak belgeyi bir kere çıkartmanızla iş bitmiyor. Bunun sebebi, belgenin en fazla 10 yıl geçerli olması. Yani enerji kimlik belgesini 10 yılda bir yenilemeniz gerekiyor. Eğer 2019 yılında enerji kimlik belgesi çıkardıysanız bu belgeyi 2029 yılında yeniden çıkartmanız veya da yenilemeniz gerekiyor. Bunun sebebi, geçen 10 yıl içerisinde binanızın durumunda ilerleme mi, gerileme mi olduğunu tespit etmek. Bu tespiti ise uzman mühendisler, binanıza gelerek bizzat yapmaktadır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Enerji Kimlik Belgesi Almak İstemiyorum Enerji Kimlik Belgesi Almak İstemiyorum için yorumda bulun

    Enerji Kimlik Belgesi Almak İstemiyorum için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Enerji Kimlik Belgesi Almak İstemiyorum için ilk yorumu yapabilirsin.