Psikolojik Beslenme

Psikolojik Beslenme Beslenme, kişinin kendini iyi ve enerjik hissettiği bir aktivitedir. Çoğu insan porsiyon büyüklüğünden ziyade yemek yemekten zevk alır. Sağlık açısından bakıldığında ise dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Vücuda alınması gereken karbonhidrat, protein, vitamin ve yararlı yağlar dengelenilerek hem görünüş hem de alışkanlıklar düzene koyulabilir. Tüm bunların çerçevesinde ise kişilerin farklı karakter, zevk, damat tadı, mutfak bilgisi ve imkana sahip olmasının sonucu da beslenme alışkanlıklarını değiştirebilmektedir.

Psikolojik Beslenme

Düzenli bir hayat stilinde devam edilen yemek yeme alışkanlıkları ile rastgele meydana gelmiş beslenme alışkanlığı sağlık açısından elbette bir değildir. Meyve, sebze, hayvansal ürünler, ek gıda takviyesi ile oluşturulmuş günlük alımlar kişiler için sağlıklı bir şekilde ayarlanmalıdır. Psikolojik Beslenme Beslenme sonucunda meydana gelebilecek bazı tehlikelerde göz önünde bulundurulmalıdır. Obezite ile savaşta günümüz yöntemleri çoğu zaman yetersiz kalmakta ve bu bilinçsiz beslenen nesillerin meydana çıkmasına sebebiyet vermektedir.

Psikolojik Beslenme Düzeni

Psikolojik beslenme ise; kişinin kendisini mutlu edebilecek şekilde beslenmesidir. Çoğu zaman yararlı olduğu gibi, zararlı olarak ortaya çıktığı durumlar da vardır. Örneğin, salgıladığı mutluluk hormonundan dolayı çikolata çoğu insanın gözdesi olsa da her şey gibi fazlası zararlı ve kilo yapıcıdır. Psikolojik olarak iyi gelen her şey, insan bünyesi için her zaman iyi gelmeyebilir. Plasebo etkisi dahilinde ise kimi zaman zihnin vücudu kandırdığı durumlar da oluşur. Araştırmalar dahilinde B vitamini ilacını kanser tedavisi gören bazı hastalara ‘çözüm’ olarak veren doktorlar, denekler içerisinde söylenenlere oranlara söylenmeyenlerin kanser hücrelerini yenmesi oranının yükseldiğini hesaplamıştır. Bu da psikolojik olarak beyin-beden etkileşimini ortaya koymaktadır. Çok yararlı olduğu düşünülen bazı gıdaların çoğu zaman da sağlığa artı olarak takviyesinin olması psikolojik beslenmenin bir yararı olarak karşımıza çıkar. Psikolojik beslenmede zihin mutlu edildiği kadar, beden de aynı oranda düşünülmelidir.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Mayıs 4, 2019

Bir cevap yazın

  1. Psikolojik Beslenme Psikolojik Beslenme için yorumda bulun

    Psikolojik Beslenme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Psikolojik Beslenme için ilk yorumu yapabilirsin.