Siyaset Genel Kültür Bilgileri

Siyaset Genel Kültür Bilgileri

Siyaset Genel Kültür Bilgileri Siyaset genel kültürden ayrı düşünülemez. Genel kültürün siyaset bilimcinin olmazsa olmazlarından olduğu pek çok akademisyen tarafından belirtilmiştir. Bir siyasetçinin genel kültür düzeyinin ya da alandaki bilgisinin ölçüsü aynı zamanda bu kişinin başarısını da dolaylı yoldan etkileyecektir. Basit bir örnekle açıklayacak olursak; İstanbul’daki semt isimlerini bilmek genel kültür bilgisi olarak sayılabilir ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bu semt isimlerini bilmemesi onun halk nezdindeki itibarının şiddetle düşmesine yol açacak ve gelecek seçimlerde kaybetmesine neden olacaktır.

Siyaset Genel Kültür Bilgileri

Siyasette Genel Kültür Nasıl Artırılır?

Siyaset alanında genel kültürünü artırmak isteyen bir kişinin ilk başvuracağı yer kitaplar olmalıdır. Tarih okumaları, günlük haber takipleri, sosyal medya takipleri siyasi düzeydeki genel kültürün hızlı bir şekilde artmasını sağlayacak, edinilen bilgiler siyaset alanında pek çok yolu açacaktır. Yapılan okumaları daha da pekiştirebilmek için sahaya inilmeli, elde edilen bilgileri kullanmalı ve bu bilgilerin sentezlenmesi sağlanmalıdır. Ayrıca sadece siyaset konusunda genel kültürünü artırmak isteyen bir kişi bu alan üzerine yazılmış pek çok makale, kitap ve köşe yazısından yararlanabilir.

Siyaset ve Genel Kültürün Ortak Noktaları

Giriş paragrafında da bahsedildiği gibi siyaset ve genel kültür birbiri ile iç içe geçmiş iki kavramdır ve birbirlerinden ayrı değerlendirilmeleri neredeyse imkânsızdır. Siyaset aynı zamanda tarihten gelen tecrübelerin günümüze uyarlanması, bu tecrübelerden ders çıkarılarak günümüz ve geleceğin nasıl daha iyi hale getirilebileceği üzerine politikalar üretilmesidir. Genel kültür seviyesi az olan birisinin tarih okumaları sırasında elde ettiği bilgileri mantık çerçevesinde ve objektif bir şekilde süzebilmesi ve günümüz gelişmelerine sentezleyebilmesi neredeyse imkânsızdır.

Sonuç olarak; siyaset genel kültür bilgileri, siyaset alanında en önemli mihenk taşı olup, eksikliğinde ortaya çıkacak yetersizliğin göz ardı edilemeyeceği görülmektedir. Alanda yapılacak her türlü okuma, siyasi arenalarda yahut her türlü siyasi mecrada yapılacak çalışmalar siyaset genel kültürünü artıracak, bilgi seviyesini yükseltecek ve sonuç olarak bu alanda başarıyı getirecektir. Genel kültür olmadan siyaset yapılamayacağı unutulmamalı yapılsa bile başarılı olmayacağı göz ardı edilmemelidir. Siyaset için genel kültür ve bilgi ön koşuldur.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Siyaset Genel Kültür Bilgileri Siyaset Genel Kültür Bilgileri için yorumda bulun

    Siyaset Genel Kültür Bilgileri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Siyaset Genel Kültür Bilgileri için ilk yorumu yapabilirsin.